Czarno-biała przyszłość

Jak wyglądałby świat, gdyby odebrać ludziomDawca Pamięci emocje oraz przeszłość?

Ostatnio zauważyłam, że większość filmów science-fiction kończy się wojną lub bitwą. Albo wojna trwa cały czas. Zależy. Jednak trafiłam na film, który nie posiada w sobie brutalnej walki. Co to za film? Dawca Pamięci.

W kraju, w którym ludziom emocje i przeszłość zostały zabrane, rządzi rada starszych. Dzięki codziennym zastrzykom ludzie nie odczuwają emocji i nie widzą kolorów. Żyją tylko na wyznaczonym obszarze, dalej jest mgła. Każdy dorosły ma wyznaczony zawód i nie może go zmienić, a odpowiednio ciężkie noworodki trafiają do losowo wybranych rodzin. Te lżejsze są po prostu zabijane, tak samo jak osoba, która nie chce się podjąć pracy, rezygnuje z niej czy jest po prostu za stara. Tylko że ludzie nie znają śmierci, to tylko się dzieje na oczach rady starszych. Istnieje też człowiek, Biorca Pamięci, który posiada pamięć o historii po to, aby rada nie popełniała błędów przeszłości. Aha, i wszystko jest monitorowane, nie ma prywatności.

Główny bohater, Jonas, widzi więcej niż przeciętny człowiek, dlatego zostaje wybrany na Biorcę Pamięci. Poznaje emocje, przeszłość, zaczyna widzieć kolory, zaczyna rozumieć, co dzieje się wokół niego.

Akcja jest dość oklepana. Podobne zdarzenia możemy zauważyć w Igrzyskach Śmierci czy Niezgodnej. Jednak naszła mnie refleksja, że w tym filmie nie akcja jest najważniejsza, tylko przekaz, jaki ten film ze sobą niesie. Ale nie chodzi mi o coś w stylu: o jejku, do czego ten świat zmierza! Niedługo będziemy żyć w całkowitym zniewoleniu! O jej! Nasze biedne dzieci! Zostaje nam tylko zamknąć się w ciemnym pokoju bez klamek i czekać na najgorsze! Co to, to nie! Oglądając biało-szary film, w którym wszystko jest takie same, a dopiero po pewnym czasie i stopniowo pojawiają się kolory naszła mnie refleksja. Ten świat, który nas otacza, jest piękny. Nie doceniamy tego, bo mamy to na co dzień. Ale gdyby nagle nam to zabrano, to zobaczylibyśmy, że mamy skarb. I myślę, że watro to docenić.

Mimo tego, że fabuła jest oklepana to szczerze polecam film Dawca Pamięci. Sami zobaczcie, jaki nasz świat jest piękny.

Miłego seansu,

Recenzentka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *